Protetik Diş Tedavisi

Diş Protezi

Diş eksikliğinde en son uygulanacak olan işlemlerden biridir. Genel olarak amaçlanan dişi çürükten korumak, dişte bir çürük varsa dolgusunu yapıp bütünlüğü korumaktır.  Tüm bunların yapılamadığı durumlarda protez yöntemi uygulanabilir. Dişin çok çürüdüğü hallerde, dolgunun yetersiz kaldığı durumlarda kron dediğimiz sabit protezler kullanılır. Ya da dişin tamamen kaybedilmesi durumunda hareketli denilen protezler kullanılır. Protezin hareketli mi, sabit mi olacağını ağımızdaki diş sayısı belirler.

Kliniğimizde; diş veya implant destekli tüm sabit ve hareketli protezlerin yapımı, çene yüz protezleri ve çene eklemi tedavileri, protetik tedaviler için bilgisayar teknolojisi, CAD-CAM (bilgisayar destekli tasarım ve üretim) olarak adlandırılan dijital teknoloji ile porselen dolgu, lamina, kuron ve köprü gibi pek çok tedavi de uygulanmaktadır.

✓ Kuron, köprü protezleri (Metal, Seramik, Zirkonya)

✓ Hareketli protezler (Total, Parsiyel Protezler)

✓ İmplant Üstü Protez

✓ İmplant Destekli Çene ve Yüz Protezleri

✓ Travma ve Tümör Cerrahisi Sonrası Çene ve Yüz Protezleri

✓ Cad-Cam Uygulamaları

Sabit ve Hareketli Diş Protezi

Bu iki protez arasındaki farkı diş sayısı belirler. Dişin fazla olduğu durumlarda sabit, diş sayısı eksikliğinin fazla olması durumunda ise hareketli protez yapılır. Hareketli protezler de kendi içinde kısmi ya da tam olarak ikiye ayrılır. Eğer tüm dişler kaybedilmişse tam bir proteze ihtiyaç duyulurken, bir kısım dişin kaybedildiği durumlarda kısmi dediğimiz parsiyel protezlere ihtiyaç duyulur.

Takma Diş Kullanmak İstemeyenler İçin

Hareketli protez kullanmak istemeyenler için bazı alternatifler bulunmaktadır. Bunun başında da implant gelmektedir.  Özellikle psikolojik olarak hastaları etkileyen, dış görünümünde kaygı duymasına yol açan bu durum implant tedavisiyle çözülebilir. Bu yöntemle hareketli protezler implant tedavisiyle sabitlenebilir.